Proč je vhodná doba na to pořídit si nemovitost?

Situace na trhu nemovitostí teď není zrovna příznivá. Ceny jsou vysoké, výběr pro potencionální kupce je poměrně nižší, než tomu bylo před několika lety. Stejně tak vývoj u bank, kteří jsou poskytovateli hypoték není zrovna nejrůžovější. Spousta lidí, kteří již úvěr vlastní, straší v hlavě konec fixace, nové hypotéky mají vysoké úvěry a banky čím dál tím více zpřísňují, komu hypotéku dají.

dveře

Přesto je možná pravý čas koupit si vlastní nemovitost.

Pokud máte naspořené peníze, můžou vám posloužit jako základ pro vaši hypotéku. Banky požadují, aby při žádosti o hypoteční úvěr měl žadatel naspořenou již jistou částku z celkové ceny nemovitosti. Vzhledem k vysoké inflaci, která začala minulý rok a strmě pokračuje i tento rok, vaše peníze čím dál tím více ztrácí na hodnotě. A pokud je máte na běžném spořícím účtu, úrok, který na něm máte obvykle inflaci nevykryje. Pokud bude inflace pokračovat, to, co by vám dnes stačilo na pokrytí základu hypotéky, už vám možná za pár let stačit nebude.

U trhu nemovitostí se také do budoucna nepředpokládá, že by se situace zlepšila. Ceny rozhodně klesat nebudou, právě naopak. Pokud tedy máte šanci dostat hypoteční úvěr a třeba máte v oku nemovitost, která by se vám velmi zamlouvala, asi není už nač čekat.

dům

Úrokové sazby do budoucna taktéž porostou. Ekonomická situace není příznivá, a to nejen u nás, ale v celém světě. Ekonomika se ještě nestačila vzpamatovat z pandemie covid-19 a nyní je tu válka na Ukrajině, která částečně taktéž ekonomiku paralyzuje. Pokud teď získáte hypotéku, máte šanci si pár let zajistit slušnou fixaci.

A do budoucna se mohou objevit další nečekané výdaje, které vám mohou překazit plány na koupi vaší nemovitosti. Zajímavý článek si můžete přečíst na Jsme zdravotně pojištěni Hypoteka-bez-registru.net, který se zabývá zdravotním pojištěním a našimi výhledy do budoucna ve spojitosti právě s tímto tématem.