Odpočinkový sportovní koníček

Rybářství je jeden z nejoblíbenějších koníčků v ČR. Říká se, že muži, obzvláště na vesnicích, jsou buď myslivci nebo rybáři. Rybářstvím se nezabývá pouze dospělí, tohoto koníčku se učí již děti na základních školách díky specializovaným kroužkům. Může se jednat jen opravdu o hobby, při kterém se odreagujete, odpočinete si a vyčistíte si hlavu. Postupem si však pořídíte lepší prut, vlasec, návnadu, jeden prut nestačí pořídíte další. Vaše rybářská úroveň stále stoupá a s ní i kvalita a cena pomůcek a vybavení.

prut

Proč se stát rybářem?

Sezení i několik hodin u vody a čekání vás naučí nejen trpělivosti, ale také klid a pohoda vám pomůže relaxovat, vyčistit si hlavu anebo naopak v klidu přemýšlet. Pro zpestření úlovků je dobré měnit místa rybaření. Objevíte tedy nejen nové vodní plochy a jejich okolí, ale již strávený čas na vzduchu je velmi prospěšný. Lidé, převážně muži jsou přirozeně lovci. Souboje s rybami oživí váš vnitřní pud lovce a při náročném souboji zažijete adrenalin. Rybaření není jen o čekání a trpělivosti, ale také o ideální taktice. Správně odhadnout vodu, případné úlovky, druh prutu, vlasce, návnadu…Podvodní fauna pro vás bude hračka a budete poznávat téměř každou rybu.

rybář

Základní výbava

Ještě, než začnete přemýšlet jaký prut si zakoupíte je potřeba si zařídit licenci k rybaření, tzv. rybářský lístek a povolenku. Rybaření bez těchto dokladů je nezákonné. Finanční náročnost záleží na vaší situaci, šikovnosti, ale také požadované komfortnosti.

PRUTY

Nedílná součást rybaření, bez prutů vy se ryby chytaly opravdu těžce. Pokročilejší rybáři mají samozřejmě dražší pruty, začátečníkům bohatě postačí levné teleskopické pruty z laminátu. Jejich hlavní výhodou je jejich neuvěřitelná odolnost a nízká cena. S pruty jsou spojeny doplňky jako vlasce a háčky. S jejich výběrem vám jistě poradí v rybářském obchodu a doporučí vhodné typy k prutu, navijáku a cílovému úlovku. Prutů je veliká řada, dělí se dle materiálu, tvaru (vzhledu) nebo dle ryb. Existují speciální pruty na sumce, štiky či pruty na kapry.

NAVIJÁK

Zde bychom neměli tolik šetřit jako u prutů. Ideální částka, kolem které lze pořídit naviják kde cena výkon bude v naprostém pořádku je tisíc korun.

NÁSTRAHY

Pro začátek skvěle funguje kukuřice z plechovky, masní červy, žížaly nebo obyčejný rohlík.