Ekologicky na odpadní vody

Postavit si vlastní rodinný domek znamená připojit se na veřejné sítě, protože kdo by chtěl bydlet v domě, kde není zaveden elektrický proud, neteče voda a na WC bude chodit do kadibudky na zahradě. Možná o víkendu v nějaké hodně staré chalupě byvhcom to vydrželi, ale pro běžný denní provoz rodiny je připojení na elektrickou síť a vodovodní síť nezbytností. A možná považujete za méně důležitou odpadní síť, ale připojení na veřejnou kanalizaci vám ušetří mnoho problémů. Co však dělat, pokud si chcete postavit rodinný domek dále od civilizace, tam, kde není zavedená veřejná kanalizace?

odpad

Slyšeli jste někdy o kořenové čističce. Kořenové čističky jsou velice přírodní možností, jak zpracovat vaše odpadní vody. A že jich každá domácnost vyprodukuje dost. Nejen mytí a koupání, ale praní prádla, mytí nádobí a v neposlední řadě i WC, to vše je množství odpadních vod, které se nesmí vypouštět přímo do přírody, např. do řeky, ale které musí projít procesem čištění a až poté se může vsakovat do země. Kořenová čistírna odpadních vod nepotřebuje nic moc speciálního. Dokonce ani elektrickou energii. Kořenová čistírna potřebuje pouze menší samospád, což znamená, že potřebujete mít k dispozici svah alespoň s převýšením 1m.

čistička

O celý proces se v podstatě postará příroda. Zaujalo vás to? Začínáte přemýšlet, že byste si kořenovou čističku pořídili? Není nic jednoduššího než si nechat udělat návrh včetně vizualizace. Myslíte si, že kořenová čistička je určena jen pro rodinné domky? Ale kdeže. Tyto čističky mohou s úspěchem postavit i obce, velké penziony nebo i průmyslové firmy. Na stavbu kořenové čistírny odpadních vod vám stačí jen svahovitý pozemek a prostor, kde vznikne vegetační filtrační pole. Kořenová čistička odpadních vod je jedno z ekologických řešení, nezatěžuje životní prostředí a potřebuje jen absolutně minimální energetické nároky.