Zahrada a dům v novém kabátě


Jak obléknout dům nejen do nového, ale i praktického a úsporného
Pokud jste majitelem staršího domu, který nevyžaduje velkou rekonstrukci (tedy nemáte problém s vlhkostí, se statikou, střechou či se samotnými stěnami) ani nepotřebuje jiné větší změny a přesto chcete, aby byl moderní, věřte tomu, že to není nic složitého ani nemožného, navíc při zmodernizování stávajícího bydlení můžete dosáhnout i úspor na energiích a zároveň budete šetřit i životní prostředí.
bílý most
V případě, že nemáte úplně jasnou představu, je dobré obrátit se na architekta, který vám pomůže vaše sny a představy proměnit ve skutečnost a zároveň učinit vaše obydlí nejen úsporným, ale i útulným a moderním. Námětem a inspirací vám mohou být i časopisy věnující se úpravám domů nebo různé internetové stránky, které jsou směřovány na toto téma, i spousta televizních stanic přináší pořady, ve kterých najdete spoustu užitečných rad. Menší kosmetické úpravy pak dokážete zvládnout ať sami nebo s pomocí odborníků i za několik málo týdnů.
modré okenice
Jak vylepšit zahradu
I zahrada, stejně jako dům, by měla být okrasou a radostí pro své majitele. Svoje bydlení tak díky ní můžete povznést až téměř na luxus. Základem je načerpat informace, ať už formou tištěnou nebo za pomoci internetu či rad zkušených zahrádkářů, ale základem všeho je vaše představa a samozřejmě také dispoziční možnosti. Je dobré znát složení půdy a vhodně tak zvolit stromy, keře, trvalky či jiné druhy zeleně.
lotus na rybníku
Důležitým prvkem jsou i zahradní stavby jako altánek, terasa, zídka nebo jiné posezení, skleníky apod. Pokud máte zahradu v bezprostřední blízkosti domu, máte tak po ruce jak elektřinu, tak i vodu. Jestli jste se rozhodli, že se stanete i pěstitelem ovoce a zeleniny, součástí zahrady by měl být i kompost a zavlažovací systém. Korunou každé zahrady je jistě v každém případě jezírko.