Smoothie, ovesná kaše nebo domácí granola. Jak vypadá opravdu zdravá snídaně?

Zapomeňte na přeslazené ovesné cereálie, které koupíte v každém supermarketu. Ty totiž rozhodně nepředstavují zdravou snídani, ba naopak obsahují vysoký podíl cukru. Ořechy, med, čerstvé ovoce, granola nebo ovesná kaše představují prvky zdravé snídaně, jenže rozhodně ne ve variantě ze supermarketu.

Pro mnohé je snídaně jedním z nejdůležitějších jídel z celého dne. Jenže výrobky, které najdeme v obchodech pod názvem cereální, obsahují až jednu třetinu cukru. Rozhodně se tedy nedají označit jako zdravé formy snídaní.

snídající žena

Jak vypadá opravdu zdravá snídaně?

Máte rádi sladkou verzí snídaní? Důležité je vybrat správnou obilovinu, která disponuje nízkým glykemickým indexem. Jsou to převážně žitné, ovesné nebo pohankové vločky. Poté ovoce rovněž s nižším glykemickým indexem, zvolit můžete například lesní plody, jablko nebo meruňky.

Vločky stačí několik minut povařit v rostlinném mléce nebo vodě, přidat na oslazení sušený banán nebo datle, případně zakápnout stévií nebo agávovým sirupem a dozdobit čerstvým ovocem. Nestíháte, tak vsaďte na vyvážené smoothie, které je hotové za pár minut a dodá tělu potřebné živiny, vitamíny a minerály.

  • Domácí granola

zdravá granola

Vločky nejsou žádná speciální potravina, jedná se o nasekaná nebo rozmělněná obilná zrna. Vločky jsou ale skvělou stavební složkou každé správné granoly, kterou si můžete hravě připravit i doma v troubě. Vločky stačí smíchat s nehrůznějšími oříšky, semínky, dochutit kořením a dát zapéct do trouby. Granolu pak slouží jako rychlá a zdravá snídaně, jíst se dá samotná nebo společně s mlékem a jogurtem.

  • Smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny

V posledních letech se doslova roztrhl pytel se zdravými snídaněmi a jednou z nich je i lahodné napěněné smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny. Kombinovat můžete dle chuti a preferencí a pokaždé vytvořit jedinečnou chuť.