Existuje 100% hypotéka?

Asi pro každého člověka jen snem mít vlastní bydlení. Ne každý však má dostatek peněz pro to, aby si jej mohl uskutečnit. Naštěstí pro tyto případy existují hypotéky, tedy účelové půjčky, určené právě na koupi předem dané nemovitosti.

Zdálo by se, že situace je vyřešena, a své bydlení může mít skutečně každý. Avšak není tomu tak. Aby totiž bylo jasné, že je žadatel schopen svůj závazek řádně splácet, není financována plná kupní cena, nýbrž pouze její část. Zbytek si musí dlužník doplatit z vlastních peněz. A co si budeme povídat, pro většinu lidí je toto nepřekonatelná překážka.

hypoteka2

Není tedy divu, že se ptají, zda existuje 100% hypotéka FAHD, tedy hypotéka, která pokryje plnou kupní cenu daného domu či bytu. Odpověď zní, že existuje, avšak dosáhnout na ni není ani zdaleka tak jednoduché, a to z prostého důvodu. Její poskytnutí má přísná pravidla proto, aby se eliminovali potenciální neplatiči.

Co tedy musíte splňovat, pokud si o ni chcete zažádat? V první řadě je to vaše finanční situace. Váš příjem bude posuzován podle ještě přísnějších kritérií, než obvykle. Jak již bylo řečeno, je to z toho důvodu, aby bylo jisté, že máte schopnost řádně splácet. To je samozřejmě děláno proto, že tento produkt je rizikovější než jiné.

Následně budete také prověřeni v registru dlužníků. Jedná se seznam, kde jsou vedeni všichni, kteří mají nějaký oficiální dluh. Může to být nesplacený účet za telefon, internet či energie. Pokud tam máte záznam, pak opět na tuto hypotéku nedosáhnete.

hypoteka6

Co se tohoto registru týče, je dobré vědět, že výmaz z něj není automatický. To znamená, že ani po splacení všech dluhů vaše jméno z tohoto seznamu neodstraní. To se provádí pouze na základě podání žádosti o výmaz, kterou musí dlužník po splacení veškerých dluhů podat. A je samozřejmé, že zde je nějaká lhůta na vyřízení.

Je tedy vidět, že tento typ hypotéky má přísná pravidla, avšak jsou tu z nějakého důvodu. A to především proto, aby chránila firmu, která peníze poskytuje. Koneckonců, jsou to její peníze.