Obrábění na soustruhu

Stroj se širokým uplatněním

Tyto stroje jsou hodně využívaný, takže je má kde, jaká společnost, jenž se zabývá výrobou kovových či dřevěných soustruhů. Je to stoj s elektromotorem, který kroutící moment přes převodovku přenáší až na sklíčidlo. Do něj si pohodlně upneme obrobek a můžeme začít s obráběním. O něj se nám stará nejčastěji soustružnický nůž. Těch je mnoho druhů, takže můžeme obrábět všemožné materiály, jak se nám zlíbí.

mosazné součástky

Záleží na tom, o jaký stroj se jedná, přičemž ty větší mají dost slušný výkon, a proto na nich můžeme vyrábět všemožné předměty. Odborník je schopen s velmi dobrou přesností vyrábět i tvarově složité kusy. Dnes se tu už však moc nevidí, protože technický pokrok dosáhnut toho, že klasické stroje nahradili ve velké míře CNC. Ty stačí naprogramovat a následně stačí měnit jeden kus za druhý, takže efektivita práce je velmi dobrá. Pořizovací cena se nám proto vrátí a ve finále se nám takový stroj finančně vyplatí.

Řezání závitů

Kromě samotného odebírání materiálu obyčejným nožem tu můžeme dělat celou řadu dalších procesů. Typická je například výroba středících důlků, které se hodí třeba u dlouhých hřídelů, protože jej muž Re hezky podepřít důlčíkem, aby se nám neprohýbal a osa součásti byla přesně v ose sklíčidla. Dále se na něm běžně vrtání dírky, kdy místo koníka dáme sklíčidlo s upnutým vrtákem. Samozřejmě každému procesu musíme uzpůsobit řeznou rychlost, aby celý proces probíhal správně.

strojní soustruh

Nesmíme zapomenout na řezání závitů, protože takový závit je podstatný prvek, který se požívá ke spojování součástí či posouvání jedné po druhé. K tomu se dá využít soustružnický nůž závitový, protože ten je k takové operaci přizpůsobený. Cena je rozhodně výhodná, protože zvládne v řezat bez problémů spousty závitů za jednu směnu. Kvality se proto rozhodně obávat nemusíte. Není problém si jej rovnou objednat na místo, kam potřebujete.