Čas do práce, aneb jak na time management?

Držte se plánu a nastolte si řád

Neodkladné záležitosti nastaly a vy víte, že celou noc musíte pracovat, abyste vše dohnali. Co však kdybyste se příště této situace vyvarovali, avšak jak?

dvanáct na budíku

Zorganizujte si svůj čas pomocí klasického diáře, či diáře ve vašem chytrém zařízení, vypracujte si tedy tzv. time management – postupy a nástroje pro plánování času za účelem zvýšení produktivity. Rozvrhněte si čas na práci, odpočinek, zábavu, ale i na rodinu a přátele a rozvrh dodržujte.

Ranní ptáče nebo noční sova

Pracujte však podle toho jak vám to vyhovuje – jste ranní ptáče nebo noční sova? I to se dokáže podepsat na vaší produktivitě. Snažte si podle tohoto zvyku přizpůsobit váš rozvrh a uděláte tím radost nejenom sobě, ale také i vaší práci, protože vám půjde od ruky.

čas na monitoru

Volna nebo volnější dny

Práci tedy máte rozvrhnutou, ale kdy si dáte volno? Budete pracovat 5 dnů 8 hodin denně, jako standartní zaměstnanec, anebo raději necelých 6 hodin každý den? Zjistěte, co vám více vyhovuje a co byste nejvíce uvítali nejen vy, ale i vaše okolí – ani při práci na volné noze nezapomínejte na rodinu a přátele.

Pauzy jsou důležité

Ať již je vaše práce kreativní či automatická, dávejte si pauzy, zejména, když už na sobě cítíte podrážděnost z práce a unavenost. Pauzy dělejte častěji a kratší, než po delší době a delší. O pauzách jen tak relaxujte, zavolejte známému či dělejte jinou činnost, při které si krátce odpočinete a načerpáte nové síly.

Pracujte v příjemných podmínkách, protože se to vyplatí

Pracujte v dobře osvětlené místnosti, v pohodlí, mějte po ruce hrnek s nápojem, abyste se kdykoli mohli napít, nebo si připravte drobné občerstvení. Vypněte jakékoli rušivé elementy, které by vás mohly rozptylovat – mobilní telefon, tablet, televize, rádio, a plně se soustřeďte na práci.

Ať už pracujete v jakoukoli denní dobu na jakémkoli místě, rozhodněte se správně a zvykněte své tělo na jasně daný rozvrh, kterému se přizpůsobí – jak už v dobu vstávání, tak i délku práce a délku pauz. Práce pro vás bude lépe stravitelnější a produktivita se mnohonásobně zvýší.