Víte, co vousy potřebují?

Každý správný vousáč ví, že pokud chce mít vousy, které mají vypadat k světu, musí si je hýčkat! Se zanedbaným „roštím“ prostě nikdo moc parády neudělá. Platí to pro všechny varianty vousatých modelů. Kníry, bradky, „třídenní“ strniště i plnovous. Především je ovšem třeba zvážit a vyzkoušet, zda se k vám vybraný model bude hodit. Je dobré dát na rady odborníků, ale také vašich blízkých. Mají totiž potřebný cit a nadhled, aby váš módní plán posoudili a dobře vám poradili. Pokud se pro vousy rozhodnete, pořádně se o ně starejte! Jen tak budou zdravé a krásné. Co potřebují? Především to, aby se jejich majitelé dostatečně, kvalitně a zdravě stravovali. Pak není potřeba ani přidávat spoustu drahých doplňků stravy. Co tedy vašim vousům potravou především dodávat?
 vousáč s dýmkou
Proteiny jako materiál pro stavbu
Proteiny, ty jsou samozřejmě pro vousy základním stavebním materiálem. Bez nich to zkrátka nejde. Pokud jich mají málo, tak začnou být, podobně jako stejně postižené vlasy, slabé a lámavé. A velkou ozdobou pak svému nositeli rozhodně nejsou.
Vhodným způsobem, jak proteiny vousům poskytovat, je dle doporučení odborníků jíst hovězí a drůbeží maso, ryby, tvaroh, fazole.
 
Béčka pro zdraví
Vitamíny skupiny B je třeba dodávat pleti, vlasům a vousům, aby byly ve formě, zdravé. Výborný je k tomuto účelu především vitamín B 7 (používaný je také název vitamín H). Jde o známý biotin, používaný k léčbě pacientů trpících ztrátou vlasů a vousů. Některá béčka si náš organismus sám vytváří, ovšem s přibývajícími léty tato jeho schopnost bohužel klesá a klesá. V jídelníčku je doplníme, když konzumujeme často dostatek vajec, ořechů, brambor či ovesných vloček.
 
Křemík dává sílu
Minerálem posilujícím skvěle nejen vousy a vlasy je křemík. Dodává sílu pojivové tkáni, stará se o to, aby se rychle zotavily zlomené kosti. Jeho dobrým zdrojem jsou v potravě celer, okurky, zelené fazolky, jahody nebo mango.
 upravené vousy
Antioxidanty na ochranu
Nezapomínáme také na ochranu před volnými radikály. Ty útočí na naše tělo nejen pomocí nekvalitního ovzduší, ve kterém dýcháme, ale také kůží, kterou si spálíme na slunci. Ochranné antioxidanty najdeme v listové zelenině, semínkách lnu a konopí. Je potřeba dodávat omega – 3 mastné kyseliny.