Přímočaré pily

Při výběru dbejte hned na několik věcí. První je dostatečný prořez, tedy o jak silný materiál prořeže. Nemá smysl kupovat přístroj, který uřeže jen tenký kus materiálu. Dalším velice důležitým faktorem je výkon. Výrobci většinou udávají jak výkon tak příkon. Pro nás je hlavní, aby pila dosahovala výkonu alespoň 400 W. S tím souvisí i počet otáček za minutu, který se pohybuje okolo 2300 otáček/minuta. Čím větší prořez tím lépe, avšak obyčejnému člověku bude stačit něco okolo 60 mm do dřeva. I do hobby používání bych doporučil trošku dražší modely, protože rodí l jde opravdu zdát a navíc vydrží hodně dlouho. Dnes už některé mají možnost připojení k odsávání pokud nechcete mít nepořádek, ale není v dílně nebo venku bych to opravdu nebral jako nutnost.
stará dílna

EXTOL INDUSTRIAL 8793103 IJS 130 DE

Tato přímočará pila je určena spíše profesionálů, proto je trochu dražší a zaplatíme za ni od 1 900 Kč, ale většinou o dost více. Disponuje rychloupínacím systémem lisů, takže výměna za druhý je pohodlná. Hlavní výhodou je robustní základna a výkonný motor s příkonem a výkonem 600 W. Díky tomu všemu dosáhnete stabilních řezů. Umožňuje sklon řezu 0-45 stupňů. Prořez různým materiálem je nadprůměrný, protože u dřeva je maximální hodnota 130 mm a u hliníku 30 mm. Bohužel hmotnost je vyšší, protože váží 3 kg, sice to není katastrofa a někde se ten výkon projevit musí.
staré nářadí
Makita 4329
Zde je hmotnost o dost lepší a to 1,9 kg. To spolu s dalšími parametry a rozměry. zajistí lehkou manipulaci a pohodlí. Hned při prvním, řezu si všimnete tichému chodu a m jen malých vibrací. To staré přímočaré pily dělají přesný opak. Ale teď již zpět ke kvalitní Makitě. Silný motor o příkonu 450 W zajistí potřebnou sílu pro řezání. Ten má také regulaci otáček, takže si sami nastavíte potřebnou hodnotu. Na vrchní straně je pogumovaná rukojeť s pěkným designovým tvarem. Náklon pevné základní desky se dá regulovat až o 45 stupňů do obou stran a můžete si také nastavit předkyv ve třech různých stupních. Ještě je důležité zmínit několik vymožeností. První je protiprachový kryt, mezi další se řadí možnost připojení k vysavači a tlačítko stálého chodu pro delší práce, což je pohodlnější, než celou dobu držet normální spínač. Zkrátka je to ideální pomocník do dílny s nízkou cenou od 1800 Kč.