Na palubě zakázáno – seznam věcí, které si s sebou nemůžete vzít do letadla

Jsou dané váhové a velikostní limity, ale také základní rozdělení zavazadel.

Odbavené, neboli zapsané zavazadlo: je takové, které sice je na palubě, ale vy k němu během letu nemůžete

Příruční, neboli kabinové zavazadlo: je to taška, nebo batoh, které si jako cestující můžete vzít s sebou na palubu
příprava letadla

Protože budete potřebovat nějakou kosmetiku, zabalíte si do příručního zavazadla automaticky velikosti, které normálně používáte. A to je špatně! Na palubu letadla si smíte vzít jen balení do 100 ml.

Veškerá kosmetika musí být umístěna do průhledného, opakovaně uzavíratelného sáčku o objemu do jednoho litru a položena na bezpečnostní kontrolní pás mimo příruční zavazadlo.
letadlo Lufthansa

Ještě štěstí, že řada kosmetických firem vyrábí cestovní balení své kosmetiky a stejně tak jsou k dostání prázdné lahvičky na krémy, tekutiny a gely.

naleznete zde:

Cestující si nesmí sbalit nože, střelivo, zbraně, sečné předměty, ale ani hračky, které se podobají reálným zbraním. Dále to jsou nože na otevírání dopisů, nůžky, skalpely, holící břity, kromě bezpečnostních mechanických holicích strojků, nebo holících sad na jedno použití se zakrytou čepelí, pletací jehlice, kovové pilníky na nehty, tlakové nádoby (potápěčské a propanbutanové láhve), pepřové a slzné spreje, obušky, golfové hole, pádla, skateboardy, tága, udice a rybářské pruty, tekutiny v neoriginálním balení (víno, slivovice, ale i nealkoholické nápoje, či jiné tekutiny), jídelní příbory, vývrtky, řemeslnické nářadí, injekční stříkačky s výjimkou zdravotních důvodů, látky infekčně nebo biologicky nebezpečné předměty, baseballové pálky. Ale také nadměrná zavazadla jako jsou kola.

Ale omezení se dočkáte i tehdy, pokud si s sebou budete chtít vzít hudební nástroj nebo sportovní náčiní. V obou případech musíte počítat, že budou uloženy v zavazadlovém prostoru.
cestovní letadlo

Když si kosmetiku v gelovém či tekutém skupenství koupíte v bezcelní zóně na letišti, můžete si ji vzít s sebou do letadla bez omezení. Ve chvíli, kdy přestupujete v rámci EU, tekutiny musíte mít zavřené v tzv. STEB balení, které dostanete při nákupu zboží.

Během letu a přestupu se nesmí balení porušit.

S příručním zavazadlem neprojdete, když bude obsahovat malé balení repelentu, protože většinou obsahují zakázané látky.

Léky si do letadla můžete vzít. Ať ty předepsané lékařem, nebo proti bolesti volně prodejné. I kapky, spreje, sirupy v množství větším než 100 ml, ale při kontrole je musíte položit do přepravky mimo zavazadlo.

Mějte s sebou potvrzení lékaře o medikaci, abyste mohli pracovníkům bezpečnostní kontroly ukázat, že léky skutečně užíváte. Je dobré je mít originálně zabalené i s příbalovým letákem uvnitř.

I deštník, který nemá ostrý hrot. Smíte mít čokoládu, obložený chléb koupený, nebo připravený doma, tvrdé a polotvrdé sýry, domácí buchtu, nebo pizzu.

Když splníte vše, co máte, letištní personál vám s úsměvem popřeje příjemnou dovolenou.

3.7
03